Szanghaj

5 okien z widokiem na Szanghaj – Tash Aw

Czas czytania: 2 minuty

„Pięć okien z widokiem na Szanghaj” – Tash Aw

Książka „5 okien z widokiem na Szanghaj” to 5 różnych osób- imigrantów, które łączy jedno miasto – Szanghaj. Głównymi bohaterami są Phoebe, Gary, Justin, Yinghui oraz Walter. Jednak według mnie te 5 postaci reprezentuje każdego, kto chce spełnić swoje marzenia w tej przeszło 23 milionowej metropolii biznesu. Książka ta jest również daleka od idealizacji współczesnych Chin.

Pięć okien z widokiem na Szanghaj
Okładka książki: Pięć okien z widokiem na Szanghaj, Wydawnictwo MUZA

Pięcioro bohaterów to Malezyjczycy, którzy w Szanghaju-  gigantycznej metropolii, próbują ułożyć sobie życie. Próbują, niestety często bezskutecznie, „stworzyć się na nowo”, ponieważ w Szanghaju nie da się przetrwać bez stawania się kimś innym. Co więcej przeszłość mało kogo obchodzi, liczy się tylko przyszłość.


Główni Bohaterzy – „Pięć okien z widokiem na Szanghaj”

Phoebe – to moim zdaniem chyba najciekawsza postać w całej tej historii. Dwudziestoparoletnia Phoebe, desperacko poszukuje bogatego męża, a co za tym idzie chce zdobyć pieniądze. Jest gotowa na wszystko, byleby osiągnąć swój cel.

Gary – Anioł Muzyki, tak o nim mówią. Na pozór to dosyć majętna gwiazda muzyki pop z kosmicznym wyglądem. W rzeczywistości to skomplikowana postać. Gary pije do lustra oraz mało śpi, a przy tym zaczyna tracić grunt pod nogami. Musi uważać co robi, aby nie nie znaleźć się na pierwszych stronach gazet.

Justin to  spadkobierca olbrzymiej firmy developerskiej, który zaczyna odczuwać ogromną pustkę i niemoc.

Yinghui – kobieta sukcesu, właścicielka firm przynoszących potężne pieniądze. Sprzedaje luksusową bieliznę oraz otwiera drogie salony Spa. Zdecydowanie jest niezależna, twarda oraz wyjątkowo zaradna. W przeszłości Yinghui była lewicującą miłośniczką poezji, która brzydziła się systemem, obecnie system wzniósł ją na fali.

Zobacz także:  Zero Waste co to? Nowy styl życia czy chwilowa moda?

Walter to również postać ciekawa. To miliarder, autor poradników typu jak zostać bogatym, jak znaleźć miłość itp. Jego intrygi wpływają poniekąd na życie każdego z tych 5 bohaterów.

Szanghaj to miasto, które łączy wszystkich bohaterów. Ten nieustannie zmieniający się Szanghaj jest „miastem ze snów” o bogactwie. To miasto pozorów, gdzie każdy może stać się kimś innym niż jest w rzeczywistości oraz to miasto gdzie wszystko się może zdarzyć.

Autor tworzy zależności między 5 bohaterów. Zależności te uplecione są z wielkich ambicji, utopijnych snów, porażek oraz cynicznych intryg. Podobnego rodzaju powieści tworzono w Europie w XIX wieku. „Szanghajem” wtedy były: Londyn i Paryż.


Autor – *Tash Aw mógłby niejako posłużyć za pierwowzór skomplikowanych losów swoich bohaterów. Tash Aw to Malezyjczyk urodzony w Tajpej, mieszkający w Londynie piszący po angielsku, o współczesnych Chinach, tyglu, w którym rodzi się przyszłość.

Książka „Pięć okien z widokiem na Szanghaj” to trzecia książka w dorobku Tash Aw. Natomiast druga, po „Faktorii jedwabiu” z nominacją do Nagrody Bookera 2013 roku.


Pięć okien z widokiem na Szanghaj

Autor: Tash Aw
Wydawca: Muza
Data polskiego wydania: 18-06-2014

Liczba stron: 507


Na zakończenie polecam pozostałe recenzje:

Powódź P. Fleszar

Zamek z piasku M. Witkiewicz

Pamiętnik więzienny A. Ligęska

Zagubieni N. Socha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.