Joe Biden Obiecaj mi, tato

Joe Biden „Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA” – Recenzja

Czas czytania: 3 minuty

Joe Biden „Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA”

Joe Biden to nie tylko 46 Prezydent Stanów Zjednoczonych, ale i ojciec oraz dziadek. Wokół Joe Bidena od kilku lat, a właściwie od czasu ogłoszenia kandydatów na Prezydenta USA, narosło wiele legend. Niektóre z nich są bujdą a niektóre prawdą. Nie byłabym sobą, gdybym nie przeczytała książki Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA autorstwa właśnie Joe. Książka została wydana w Polsce we wrześniu 2019, więc dosyć sporo przed wyborami. Czy warto ją przeczytać? Zapraszam do wpisu.

Joe Biden
Joe Biden – 46 Prezydent USA

Joe Biden

Zanim jednak opowiem Wam o książce słów kilka o obecnym prezydencie Bidenie, bo myślę że powstanie wiele książek o jego życiu. Joe urodził się w 1942 roku w stanie Pensylwania jako Joseph Robinette Biden Junior. Wychowywał się razem z dwoma braćmi (Francisem oraz Jamesem) i  siostrą (Valerie). Co ciekawe, mama Bidena była pochodzenia irlandzkiego, natomiast rodzice ojca Joego Bidena byli pochodzenia angielskiego, francuskiego oraz irlandzkiego.

W wieku 30 lat Joe kandydował już do Senatu w stanie Delaware. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w życiu politycznym z ramienia Partii Demokratycznej. Mógł być najmłodszym prezydentem po Kennedy’m gdyby w ostatniej chwili się nie wycofał. Aż do momentu wygrania wyborów przez Baracka Obame ( w 2008 roku), wtedy to Biden wygrał głosowanie powszechne na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Praktycznie w tym momencie rozpoczyna się opowieść Bidena Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA.

Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA

Książka Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA to opowieść biograficzna, opisująca rok z życia wiceprezydenta USA – Joe Bidena. Nie jest to do końca książka polityczna, ale szczera i wzruszająca historia człowieka, którego spotkało ogromne uznanie oraz ogromny ból i smutek. W książce przeczytamy o pięknej przyjaźni pomiędzy prezydentem Obamą i wiceprezydentem USA- Joe Bidenem.

Zobacz także:  Dušan "Duško" Popov - serbski James Bond
Joe Biden
Joe Biden i Barack Obama

Barack Obama tak opisuje przyjaźń z Joe „Joe jest nie tylko moim wiceprezydentem, ale i przyjacielem. Kocham cała jego rodzinę”.

Joe Biden jako doświadczony polityk, wiceprezydent oraz ojciec opowiada o roku, który zmienił jego, rodzinę oraz historię USA. Życie nie oszczędzało Joe. W 1972 roku, na kilka tygodni przed zaprzysiężeniem Bidena na pierwszą kadencję senacką, jego żona oraz dzieci mieli wypadek samochodowy. W wypadku zginęła żona i córeczka Nelia i Naomi, natomiast 3-letni Beau oraz 2-letni Robert Hunter trafili do szpitala. Joe wprost przyznał, że rozważał wówczas popełnienie samobójstwa. W wychowywaniu dzieci pomagała mu siostra Valerie, która wprowadziła się do niego na kilka lat. Około dwóch lat po śmierci Neili, brat Bidena umówił go na randkę w ciemno z Jill Jacobs, modelką oraz studentką. Pobrali się kilka lat później i miało już być wszystko w porządku. Jednak do czasu.

Nieuleczalna choroba syna Beau była kolejnym traumatycznym przeżyciem, jednak będąc drugą najważniejszą osobą w Państwie wybór między jednym obowiązkiem a drugim nie jest taki oczywisty. Beau idzie w ślady ojca i jest bardzo obiecującym politykiem. Niestety zdiagnozowana u Beau rzadka choroba mózgu, daje niewiele czasu aby oswoić ze swoim odejściem dzieci oraz rodziców.


Podsumowując, jest to książka, którą zdecydowanie polecam. Jeśli nie lubicie polityki, szczególnie tej międzynarodowej, to ta książka i tak Was zainteresuje. To poruszająca opowieść o miłości ojca do syna, z wplecioną historią i polityką USA, którą moim zdaniem warto znać. Co więcej, po przeczytaniu Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA, patrzę zupełnie inaczej na Bidena. Mam nadzieję, że zapisze się w historii świata jako doskonały Prezydent Stanów Zjednoczonych!

Joe Biden „Obiecaj mi, tato. Jeden dzień z życia wiceprezydenta USA”. Wydawnictwo Media Rodzina

Autor: Joe Biden

Tytuł: Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA

Zobacz także:  Doktor sen - czyli sprawdzone sposoby na zdrowy sen

Data wydania: 2019-09-18

Liczba stron: 288

Tłumacz: Krzysztof Puławski

Wydawnictwo: Media Rodzina


Powiązane artykuły:

Molly  A. Lingas Łoniewska

Służąca, Stażystka, Obserwatorka oraz Oczy wilka A. Sinicka, czyli książki na długie wieczory

Powódź P. Fleszar

Zamek z piasku M. Witkiewicz

Pamiętnik więzienny A. Ligęska

Zagubieni N. Socha

5 okien z widokiem na Szanghaj Tash Aw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.