Kawa ziarnista, kawa mielona

Kawa mielona vs. kawa ziarnista, którą wybrać?

Czas czytania: 3 minuty

Pewnie każdy miłośnik kawy, chociaż raz zastanawiał się, co odróżnia kawę mieloną od kawy w ziarnach i która z nich jest lepsza oraz zdrowsza? Na którą kawę się zdecydować w sklepie lub palarni kawy? Oczywiście wybór jest indywidualny oraz zależy przede wszystkim od preferencji smakowych oraz możliwości sprzętowych, tj. na przykład młynek do kawy. Z pewnością, podstawowym plusem kawy ziarnistej jest niepowtarzalny aromat. Natomiast, kawa mielona pozwala na błyskawiczne przygotowanie tego napoju pobudzającego.

Kawa mielona właściwości

Wiadomo, że ziarna kawowca najlepiej zmielić tuż przed parzeniem kawy. Wtedy to mielenie kawy uwalnia bogaty aromat i smak ziaren. Świeżo zmielona kawa z ziaren charakteryzuje się silnym aromatem, jednak smak zależy od gatunku danej kawy. Zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem na świecie jest Arabika, która ma delikatnie gorzkawy smak. Kawa sypana ma duże właściwości pobudzające, poprawia koncentrację oraz pamięć. Co ciekawe,  już jedna filiżanka dziennie zmielonej kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę!

Dla osób, które nie posiadają młynka do kawy, powstała kawa mielona. Jest to opcja pełna głębi aromatycznego smaku. Zaletą takiej formy kawy jest fakt, że kawa mielona nie zawiera w swoim składzie żadnych chemicznych dodatków, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Warto wiedzieć, że aromat kawy mielonej zależy przede wszystkim od sposobu przechowywania. Praktycznie zawsze jest ona sprzedawana w zamkniętych hermetycznie opakowaniach, które gwarantują kawie długotrwały aromatyczny zapach i pełnię walorów smakowych.

Musimy jednak wiedzieć, że po otworzeniu opakowania, musimy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pudełku lub opakowaniu, by nie dostała się do kawy wilgoć.

Zobacz także:  Zero Waste co to? Nowy styl życia czy chwilowa moda?

Kawa ziarnista właściwości

Dla smakoszy, kawa ziarnista jest kwintesencją prawdziwego smaku kawy. Doskonale wyselekcjonowane ziarna są podstawą do przyrządzania najlepszego napoju na świecie. Kawa ziarnista także nadaje się doskonale do przyrządzania kawy zarówno przy użyciu kawiarki, jak i ciśnieniowego ekspresu do kawy, wystarczy ją tylko wcześniej zmielić.

Na rynku kaw znajdziemy obecnie mieszankę idealnie dopasowaną do naszych indywidualnych upodobań smakowych. Mieszkankę, która nadaje się do picia w pracy, w domu czy podczas spotkań z przyjaciółmi i w chwilach samotności. Kawa ziarnista musi przede wszystkim doskonale pachnieć i smakować. Trudno wskazać na jedną mieszkankę. Poszczególne gatunki kaw różnią się między sobą aromatem, składem, goryczką oraz intensywnością. Wszystkie te cechy mają wpływ na finalny smak i aromat doskonałej kawy. Każdy, kto trochę interesuje się kawą, wie, że ziarna kawowca, zdecydowanie najlepiej jest zmielić tuż przed parzeniem kawy. Mielenie kawy uwalnia jej bogaty aromat i smak.

Kawa mielona, a może kawa ziarnista? Którą kawę wybrać?

Dobrą kawę, wbrew pozorom bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy zapach aromatycznej kawy, który unosi się z kawiarni lub sklepu sprzedającego kawę. Najważniejszym czynnikiem, który ma znaczny wpływ na jakość każdej kawy jest aromat i świeżość zmielonych ziaren. Co ważne, tylko w przypadku kawy ziarnistej mamy pewność, że ziarna kawowca zmielono bezpośrednio tuż przed jej zaparzeniem.

W przypadku kupna kawy mielonej nie wiemy, kiedy ona została zmielona. Co więcej, podczas procesu mielenia kawy, uwalnia się niezwykle bogaty smak i aromat, którego nie doświadczymy nawet wtedy gdy wybierzemy najlepszą kawę mieloną.

Z kolei, największym atutem kawy mielonej jest jej przystępna cena. Zazwyczaj kawa mielona jest dużo tańsza niż kawa ziarnista, jednak nie posiada już ona aż tak ważnych walorów smakowych i aromatycznych. Kawa mielona zostaje szczelnie zamknięta nawet na kilka miesięcy lub tygodni. W tym czasie, kawa mielona niestety zaczyna stopniowo i nieodwracalnie tracić swój aromat i co najważniejsze niepowtarzalny smak. W efekcie końcowym wrażenie picia kawy mielonej nie jest tak głębokie, jak w przypadku kawy, przygotowanej ze świeżo mielonych ziaren w domu.

Zobacz także:  Przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku

Jak prawidłowo parzyć kawę?

Kawa NIENAWIDZI wrzątku!

Zbyt wysoka temperatura wody, niszczy najsmaczniejsze związki, które zawarte są w kawie. Wrząca woda powoduje „zaparzenie kawy”, jednak nie takie jakbyśmy oczekiwali. W efekcie daje ono gorycz oraz płaski i nierozwinięty smak. Natomiast dobra kawa powinna dobrze smakować.

Dobra kawa to przede wszystkim taka, gdzie jest dobrze wyczuwalna naturalna słodycz oraz pewien zakres kwaskowatości i jej wielowarstwowość. Co ciekawe, nie powinno dziwić, gdy wyczuwamy w kawie nutę śliwek, cytrusów, orzechów czy czarnej porzeczki lub ziół. Wszystko to zależy od regionu uprawy kawowca oraz od metody obróbki.

Jednak, aby to wszystko wyciągnąć, należy zaparzyć kawę w odpowiedniej temperaturze. Jednak odpowiednia temperatura, jest rzeczą względną i zależy od kawy. Na szczęście 🙂 można określić pewne schematy, które pozwalają łatwiej opanować parzenie kawy.

Najlepsza temperatura parzenia kawy waha się w granicach 88-94 st. C. Jest to oczywiście „najbezpieczniejszy” przedział temperatury, w którym kawa jest w stanie oddać nam to, co posiada w sobie najlepsze. Mówiąc o espresso, to najlepsza temperatura do parzenia kawy w ekspresie z możliwością regulacji, jest temperatura powyżej 90 st. C.

 

Nie pozostaje nam teraz nic innego jak tylko udać się do najbliższej palarni kawy i kupić według uznania kawę mieloną lub ziarnistą. Ja osobiście jestem miłośniczką kawy ziarnistej i raczej nic tego nie zmieni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.