Mamma Mia 2

Mamma mia 2 – czyli listopad i filmy na długie wieczory

Czas czytania: 3 minuty

Mamma mia 2 – czyli listopad i filmy na długie wieczory

Wbrew pozorom lubię listopad! Długie wieczory to czas kiedy mogę nadrobić zaległe książki czy filmy, na które było mi szkoda czasu podczas długich i ciepłych dni. Słodki listopad, bo kolory za oknem są ciepłe a ciepło kojarzy mi się ze słodyczą 🙂 Tak więc, ostatnio podczas listopadowych wieczorów nadrabiam zaległości kinowe, te starsze i te nieco nowsze. Ostatnio postanowiłam przypomnieć sobie nieco klimaty śródziemnomorskie i obejrzałam Mamma Mia 2 – części, czyli filmy Mamma Mia oraz Mamma Mia! Here We Go Again. Dlaczego właśnie te filmy? Zapraszam do wpisu.


Mamma Mia!

Film Mamma Mia! to musical oraz komedia w jednym z 2008 roku, opowiadająca historię młodej Sophie (Amanda Seyfried), która planuje niebawem wyjść za mąż. Sophie chciałaby, aby do ślubu poprowadził ją jej ojciec, którego notabene nie zna. Natomiast jej matka Donna (niesamowita Meryl Streep), zdradziła tożsamość w swoim pamiętniku 3 mężczyzn, z którymi przed laty coś ją łączyło. Sophie czytając pamiętnik bez wiedzy matki zaprasza na swój ślub na wyspę 3 swoich potencjalnych ojców. W role ojców wcieli się: ojca Billa zagrał Stellan Skarsgard, ojca Harrego –Colin Firth, oraz ojca Sama Pierce Brosnan. Po przyjeździe ojców rozpoczyna się niesamowita akcja ze świetną muzyką i piosenkami zespołu Abba. Osobiście nie przepadam za musicalami, jednak Mamma Mia skradł moje serce.

Zobacz także:  Czarnobyl - reaktor strachu

Matka Sophie – energiczna Donna prowadzi mały hotel na idyllicznej greckiej wyspie. Przed laty Donna oraz jej przyjaciółki, Rosie (Julie Waters) oraz Tanya (Christine Baranski) stworzyły zespół „Donna i Dynamitki”. Natomiast

Mamma Mia ! ciekawostki

Główne miejsce realizacji do zdjęć do Mamma Mia! stanowiły greckie wyspy: Skopelos, Skiathos (miejscowość Damouchari) i Thassos.  To właśnie dzięki wspaniałej tej scenerii, film przenosi nas w miłe wspomnienia lata. Co więcej, zdjęcia kręcono również na wybrzeżu Kalifornii oraz w Iver Heath (hrabstwo Buckinghamshire) w Londynie w Anglii.

Michelle Pfeiffer i Olivia Newton-John oraz Kim Basinger były brane pod uwagę przy obsadzaniu roli Donny.

Podczas premiery filmu Mamma Mia! w stolicy Szwecji, cała 4 członków zespołu ABBA pokazała się wspólnie publicznie po raz pierwszy od 1986 roku!


Mamma Mia 2 – Mamma Mia! Here We Go Again

Po 10 latach od premiery pierwszej części musicalu Mamma Mia! powstała 2 część pod tytułem: Mamma Mia! Here We Go Again! W drugiej części musicalu, Sophie na cześć zmarłej Donny otwiera Hotel Bella Donna. Planuje huczne otwarcie, ale wszystko idzie nie tak jak trzeba. Na uroczyste otwarcie na grecką wyspę Kalokairi (scenerię do filmu tworzy wyspa Vis w Chorwacji) przyjeżdżają przyjaciółki Donny: Rosie (Julie Walters) oraz Tanya (Christine Baranski). Kobiety oferują pomoc w przygotowaniach do otwarcia, co więcej do pomocy dołączają również: mąż Donny, Sam -Pierce Brosnan oraz jej byli przyjaciele: Harry -Colin Firth oraz Bill -Stellan Skarsgård. Wszyscy oni zaczynają opowiadać Sophie historię nastoletniej Donny, która również została matką w młodym wieku. Ponadto opowiadają jak Donna samodzielnie wychowywała ją – Sophie, jednocześnie prowadząc grecką willę oraz śpiewając w zespole „Donna i Dynamitki”. Wielkim zaskoczeniem na zakończenie 2 części filmu jest pojawienie się Cher – grającej Babcię Sophie.

Zobacz także:  5 okien z widokiem na Szanghaj - Tash Aw

Mamma Mia! Here We Go Again ciekawostki

Obsada 2 części filmu nie zmieniła się zbytnio, poza dołączeniem do aktorów Lily James, wcielającej się w postać młodej Donny. Warto jednak wiedzieć, że w Mamma Mia! Here We Go Again zdjęcia do filmu kręcono na wyspie Vis w Chorwacji. To właśnie wyspa Vis wcieliła się w grecką wyspę Kalokairi


Mamma Mia 3?

Producentka (Judy Craymer) filmów „Mamma Mia” oraz „Mamma Mia! Here We Go Again” poinformowała o przygotowaniach do 3 części serii tego filmowego musicalu. Niestety prace nad nią skomplikował i wstrzymał wybuch epidemii koronawirusa w 2020 roku. Póki co, nie wiadomo jaki jest pomysł na kontynuację serii.

Producentka zdradziła również, że usłyszymy w filmie 4 nowe piosenki ABBA, które powstały specjalnie na wirtualny koncert zespołu.


Podsumowując, jeśli podobała się Wam część pierwsza Mamma Mia! to na pewno pokochacie też i drugą i być może kolejną część. W moim przypadku nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ponieważ podejmowałam dwukrotnie próby obejrzenia pierwszej części. Jednak trafiłam na dobry dzień i pierwsza część mnie wciągnęła do tego stopnia, że następnego listopadowego wieczora obejrzałam Mamma Mia 2. Obydwie części były bardzo dobre, jednak ta druga sprawiła, że pod koniec filmu się wzruszyłam. Polecam obejrzeć obydwie części i wyrobić sobie własne zdanie. Czekam z niecierpliwością na 3 część, mam nadzieję, że pojawi się wcześniej niż za 10 lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.