Skalne Miasto czechy

Skalne Miasto Czechy – czy rzeczywiście warto tam pojechać?

Czas czytania: 5 minuty

Skalne Miasto Czechy – Adršpach to miejsce wyjątkowe. Jakby oderwane od rzeczywistości. Skały stojące na cienkich ścianach jakby wbrew grawitacji, a to w wszystko w labiryncie drzew i skał. Zdecydowanie jest to miejsce, które na długo zostanie w mojej pamięci. Dodatkowo chętnie tam wrócę!


Skalne Miasto historia

Skalne Miasto od dawna jest tajemnicą ukrytą w przyrodzie. Co więcej, tylko miejscowi szukali tu schronienia w czasie wojny, przed którą ukrywali się w skałach. Natomiast pierwsi miłośnicy wycieczek oraz turyści rozpoczęli tu przyjeżdżać na początku XVIII wieku (w okresie romantyzmu). Co ciekawe, niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe również tu przybył w 1790 roku, a jego popiersie znajduje się przy Wielkim Wodospadzie (na pamiątkę jego wizyty). Goethe widział tylko kilka formacji skalnych na brzegu skalnego labiryntu, ponieważ otwarto dostęp dopiero po 1824 roku. Wtedy też ogromny pożar strawił większość lasu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Skalne Miasto Czechy
Skalne Miasto Czechy

W 1828 roku posiadłość wraz z zamkiem kupił Ludvík Karel Nádherný, a Adršpach przeżywał wówczas największą rozbudowę. Od samego początku Nádherný zainwestował ogromne pieniądze w budowę dróg, zakładanie sadów oraz szkółek leśnych. W okolicach miejscowości Adršpach wspierał uprawę lnu i założył tam szkołę przędzalniczą. Nádherný  znacząco przyczynił się do rozwoju turystyki w tym rejonie. Dla rozrywki turystów odbywały się tu różne zabawy – pod Małym Wodospadem można było się odświeżyć oraz posłuchać harfiarzy, strzelano z moździerza i grano na rogach. Nic więc dziwnego, że Skalne Miasto było wówczas podziwiane przez królów oraz cesarzy.

Niestety te czasy już dawno minęły ( a może i dobrze), ale wielbiciele Skalnego Miasta wciąż tu przyjeżdżają. Skały Adršpach są jednym z najbardziej popularnych miejsc przyrodniczych w Czechach. Ponadto okolica jest domem dla wielu rzadkich oraz zagrożonych wyginięciem zwierząt i roślin. Dlatego też, obszar ten od 1991 roku znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Obowiązują tu najsurowsze zasady ochrony, których należy przestrzegać podczas wizyty.

Zobacz także:  Fakty kaliskie i inne ciekawostki o Kaliszu

Szlak Skalne Miasto

Skalne Miasto atrakcje

Warto wiedzieć, że wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast w Europie znajduje się parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach. Praktycznie na południe od drogi oraz linii kolejowej z Trutnov. Dodatkowo skalne labirynty w Skalnym Mieście stały się bardziej dostępne po wielkim pożarze lasu w 1824 roku. Od tego momentu zaczęły powstawać szlaki turystyczne. Co więcej, gościli w Skalnym Mieście w Czechach m.in: pruska królowa Luiza oraz cesarz Józef II.

Moim zdaniem do najciekawszych formacji skalnych w Skalnym Mieście prowadzi okrężny, ale malowniczy (szczególnie w końcowym fragmencie) szlak zielony. Warto wiedzieć, że trasa ma długość 3,5 km, a jego przejście może zająć nawet  3 godziny.

Warto wiedzieć, że szlak zaczyna się dość łagodnie wzdłuż potoku, następnie prowadzi tuż przy licznych ciekawych formacjach skalnych. Są to m.in: Homole cukru (Głowa cukru), Goticka Brana (Gotycka Brama – dzieło ludzkich rąk) oraz Krakonosovo sezeni (Fotel Karkonosza) oraz Sloni trh (Słoniowy rynek). Zdecydowanie na końcu szlaku szumią wody wodospadów: Maly Vodopad oraz Velky Vodopad. Odrobinę dalej strome schody prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Skalne Miasto główne formacje skalne
Skalne Miasto główne formacje skalne

Czy warto zapłacić 50 koron oraz przepłynąć się kilka minut po tym jeziorku? Moim zdaniem szkoda czasu oraz pieniędzy. Widoki przeciętne, gwar pływających na tratwach wycieczek dzieci, jedynie obsługa nadrabia opowieściami i legendami.

Skalne Miasto cennik

Co ciekawe rezerwat Skalne Miasto otwarte jest przez cały rok. Warto wiedzieć, że sezon wysoki rozpoczyna się od 1.04 i trwa do 31.10 (8:00-18:00). Koszt zwiedzania w sezonie wysokim jest następujący: dorośli 120 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 70 koron, zwierzęta 10 koron, bilet rodzinny 320 koron. Dodatkowo od kwietnia do października możemy popłynąć łodzią po skalnym jeziorku, koszt 5o koron czeskich. Ponadto, koszt biletów poza sezonem (8:00-16:00) jest niższy, dorośli 80 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 40 koron, zwierzęta 10 koron oraz bilet rodzinny 210 koron. Kurs korony czeskiej obecnie wynosi o,17 PLN.

Zobacz także:  Kotlina Kłodzka i jej atrakcje

Warto również, wiedzieć, że pozostawienie auta na parkingu tuż przy wejściu do Skalnego Miasta kosztuje 150 Kc (6:00-19:00), kampera i większych aut 350 Kc. Natomiast koszt parkingu od 19:00-6:00 aut osobowych oraz kamperów kosztuje 100 Kc.

Skalne Miasto dojazd

Dojazd do Skalne Miasto (Skalne město) z Polski: najprostsza droga prowadzi z Kudowy i Nchodu, można też wybrać przejście w Tłumaczowie lub Mieroszowie.

Skalne Miasto atrakcje w pobliżu

ZAMEK ADRŠPACH

Zamek powstał w XV wieku jako twierdza wybudowana przez Berkę z Dubé. Swój obecny kształt  zamek uzyskał gdy, został własnością rodziny Nádherných (do końca II wojny światowej). Co ciekawe, służył również jako schronisko dla uczniów fabryki włókienniczej lub archiwum. W 2013 roku zamek został wykupiony przez gminę Adršpach, która rozpoczęła przebudowę, natomiast w 2014 roku został po raz pierwszy otwarty dla zwiedzających.

Warto wiedzieć, że zamek Adršpach jest otwarty przez cały rok (oprócz poniedziałków). W zamku otwarta jest kawiarnia, stała ekspozycja wspinaczki z piaskowca, wystawa lnu,  itp. Odbywają się tu różne imprezy kulturalne oraz historyczne. Więcej informacji znajdziecie na stronie zamku:   www.zamekadrspach.cz

STAROZÁMECKÝ VRCH 

Ruiny zamku Adršpach stoją na Starozámeckim wzgórzu (681 m.n.p.m.), na zachodnim krańcu skał. Odległość od parkingu wynosi około 3 kilometrów. Jednak z punktu widokowego na Starozámecký vrch rozciąga się widok na Skalne Miasto, Křížový vrch oraz większą część Dolnego Adršpachu. Ponadto od zachodu rozciąga się widok na Karkonosze oraz Královecký Špičák – najwyższy szczyt Vraní.

Skalne Miasto nocleg

Na zakończenie, jeśli szukacie taniego oraz bezpiecznego zakwaterowania w Skalne Miasto, to osobiście polecam Wam portal Airbnb, z którego sama często korzystam podczas naszych podróży po Polsce jak i za granicą. Jeśli nie macie konta na Airbnb gorąco polecam rejestrację przez nasz link

Zobacz także:  Nowy Jork co warto zobaczyć? Szlakiem kultowych filmów i seriali cz.1

Możecie otrzymać do 250 zł zniżki na pierwszą podróż, a po ukończeniu przez Was pobytu my również otrzymamy 50 zł, a Wy możecie dalej polecać już na swoim koncie ? czysty zysk na przyjemne podróże. 


Reasumując, Skalne Miasto zdecydowanie warte jest odwiedzenia. My z racji naszego pobytu w Karpaczu mieliśmy całkiem blisko, jednak polecamy zostać tam dłużej niż 1 dzień. Okolica również jest bardzo urocza jak chociażby wcześniej wspomniany zamek Adrspach.

Czy podobał Ci się post?

Wystaw artykułowi dobrą ocenę. 5 serduszek mile widziane 😀

Średnia ocena: / 5.

Jeszcze brak głosów. Bądź pierwszy i daj 5 serduszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *