Sprzątaczka, Maid, Nowość Netflix, Netflix nowość

Sprzątaczka – nowość Netflix 2021

Czas czytania: 4 minuty

Serial Sprzątaczka (ang. Maid) jest to nowość Netflix 2021, który spotkał się z zaskakująco dobrym odbiorem widzów tej platformy. Osobiście nie ukrywam, że książka, na podstawie której powstał serial, nie porwała mnie tak, jak sam serial – nowość Netflix. Autorką scenariusza tego serialu jest Molly Smith Metzel, która była odpowiedzialna  między innymi za serial „Orange Is The New Black”. Czy warto obejrzeć ten 10-odcinkowy serial na Netflix?

Historia głównej bohaterki oparta jest na wspomnieniach Stephanie Land. Autorka książki opisała swoją własną historię. Jest to historia młodej matki, która uciekła ze związku, w którym dominował alkohol i przemoc. Alex (bo tak nazywa się główna bohaterka) po ucieczce od partnera, ledwo wiązała koniec z końcem oraz borykała się z ciągłą bezdomnością wraz ze swoją malutką córeczką Maddy. Kobieta podejmuje pracę jako tytułowa sprzątaczka. Alex  chce zagwarantować lepsze życie Maddy, niż miała ona sama. Na planie serialu spotykają się Andie MacDowell i Margaret Qualley, czyli matka i córka, które po raz pierwszy miały okazję wspólnie zagrać w tej samej produkcji.

Na początku była książka…Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze – Stephanie Land

O Sprzątaczce było już głośno przed premierą serialu na Netflix. Swoje wspomnienia autorka Stephanie Land zebrała i wydała w postaci książki w Polsce 2019 roku pod tytułem „Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze” (Wydawnictwo Czarne).

Zobacz także:  Rośliny nas ocalą!

Autorka w książce pisała o sobie, czyli o młodej matce, która borykała się z biedą, bezdomnością oraz z traumą w związku, w którym partner stosował przemoc psychiczną i fizyczną. Bohaterka powieści podejmowała się różnych prac, w tym także sprzątania za najmniejszą możliwą stawkę.

Co ciekawe, opowieść Stephanie Land została uznana jako oskarżenie przeciw niewydolnej pomocy społecznej dla najuboższych w Stanach Zjednoczonych. Kobieta bez stałego zatrudnienia, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania nie ma najmniejszych szans w starciu z biurokracją urzędową. Co gorsze, nie może również liczyć na pomoc bliskich. Matka żyje poza systemem i ma chorobę afektywną dwubiegunową, natomiast ojciec jej dziecka wszystkie zarobione pieniądze przepija.

Los Stephanie Land podzielają współcześnie miliony Amerykanów, których marzenie o sukcesie nie spełniło się. Są oni nazywani white trash, czyli „biedni biali”. Zostali oni zdeklasowani lub nie mogą po prostu liczyć na żaden awans społeczny.

Relacja Matka – Córka

Zanim aktorzy weszli na plan serialu, planowaną ekranizację „Sprzątaczki” chwalono za kobiecy skład. Scenariusz do serialu na podstawie książki Stephanie Land napisała Molly Smith Metzler, która była scenarzystką takich produkcji jak „Shameless” oraz „Orange Is The New Black”.

Produkcją serialu zajęło się studio LuckyChap Entertainment. W serialu „Sprzątaczka” po raz pierwszy wspólnie przed kamerą spotkały się aktorki: Andie MacDowell oraz Margaret Qualley.  Andie MacDowell, kiedyś supermodelka, następnie królowa komedii romantycznych z lat 90., a obecnie gwiazda festiwalu w Cannes. Margaret Qualley, w młodości baletnica, następnie ulubienica Quentina Tarantino, która zagrała między innymi w „Pewnego razu w… Hollywood”.

Sprzątaczka- portrety kobiet 

W centrum tej opowieści jest Margaret Qualley, która wciela się w postać Alex, czyli alter ego Stephanie Land Alex to samotna matka, która uciekła od agresywnego partnera, ojca swojej kilkuletniej córki Maddy. Qualley towarzyszy jej MacDowell, która z kolei wciela się w rolę matki Alex – Pauli. Paula to artystka ze stwierdzoną chorobą afektywną dwubiegunową, która pomimo dobrych intencji nie umie zatroszczyć się o swoją córkę oraz wnuczkę, ponieważ nie radzi sobie sama ze sobą.

Zobacz także:  Oglądaj to: "Ród smoka" - prequel "Gry o Tron"

W ten sposób powstał głęboki portret kobiet, które ciągle mają pod górkę, pomimo słońca na horyzoncie. Serial „Sprzątaczka” pokazuje, w prosty sposób jak trauma przenoszona jest na kolejne pokolenia. Córka kobiety, która była ofiarą przemocy ze strony męża, sama stała się ofiarą swojego partnera.

Gdy kobiety upadają i ciągle się podnoszą, to mężczyźni nie chcą walczyć z demonami. Partner głównej bohaterki Alex – Sean, w którego wciela się aktor Nick Robinson, uparcie twierdzi, że przecież jej nie uderzył.  Natomiast ojciec Alex – HankBilly Burke, twierdzi, że się zmienił ponieważ ma nową rodzinę oraz nawrócił się. Obaj Sean i Hank tak naprawdę zaklinają rzeczywistość, podczas gdy kobiety Alex oraz Paula mierzą się z jej brutalnością.

Serial „Sprzątaczka”- piękna opowieść o macierzyństwie

Alex chce uniknąć powielenia błędów swojej matki. Czuje, że musi ochronić malutką córkę Maddy. To właśnie dla niej podejmuje się uwłaczającej pracy czyszczenia najbrudniejszych toalet w okolicy, znosi wiele upokorzeń ze strony pracodawców, urzędników i rodziny.

Finalnie udaje  się jej uciec od biedy, dzięki swojemu talentowi. Podczas przerw pomiędzy sprzątaniem prowadzi dziennik i opisuje w nim ludzi, u których sprząta. To właśnie ten dziennik, staje się przepustką do lepszego życia dla niej oraz dla córki. Gdyby nie talent pisarski, pewnie Alex mogłaby dalej czyścić toalety, aż do śmierci. Śniąc swój american dream, Alex zostawia za sobą bolesną przeszłość.

Serial „Sprzątaczka” jest to serial, którego oblicza można omawiać godzinami. Obejrzenie serialu zajęło mi dwa weekendowe wieczory natomiast przeczytanie książki kilka dni. Szkoda tylko, że moim zdaniem serial Netflix „Sprzątaczka” nie ma dużych szans przebicia się wśród największych hitów platformy Netflix. Na pewno by się to przydało, nie tylko ze względu jakość serialu, ale także na zawarte ponadczasowe treści.

Zobacz także:  Pomysł na prezent świąteczny. 25 inspiracji dla każdego

Królowa Południa Vs. Queen of the South | Który serial Netflix lepszy?

TOP 7 seriali skandynawskich na Netflix | Subiektywna lista najlepszych seriali skandynawskich na jesienne wieczory.

Sprzątaczka – sezon 2

Twórcy serialu nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają powstania sezonu 2 serialu Sprzątaczka. Serial jest to produkcja składająca się z 10 odcinków, które kończą się happy endem. Osobiście chętnie obejrzałabym kontynuację losów Alex, Maddy, Pauli i Seana. Czy będzie kontynuacja? Czas pokaże!

Zwiastun serialu Sprzątaczka

10 – odcinkowy serial „Sprzątaczka” dostępny jest do obejrzenia na platformie Netflix.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.