The Crown

The Crown – wyczekiwany The Crown sezon 4

Czas czytania: 3 minuty

The Crown –  sezon 4 już niebawem

Muszę się Wam przyznać, że dawno tak nie wyczekiwałam premiery żadnego serialu od czasu Gry o Tron. Serial skradł nie tylko moje serce. Premiera sezonu 4 tego serialu zaplanowana jest na 15 listopada 2020 roku. Od momentu, gdy trzeci sezon The Crown pojawił się na Netflixie zeszłej jesieni, fani z niecierpliwością oczekują na czwarty sezon – i przybycie księżnej Diany. Gdy rodzina królewska wkracza w lata osiemdziesiąte XX wieku, fani serialu mogą spodziewać się więcej opowieści o Dianie i księciu Walii. Jeśli ktoś, nie jest takim pasjonatem serialu The Crown jak ja, to zapraszam do krótkiego opisu, być może Was zainteresuje 🙂


The Crown opis serialu

The Crown to serial biograficzny produkcji brytyjsko – amerykańskiej, wyprodukowany na zlecenie platformy Netflix, opowiadający o życiu królowej Elżbiety II i jej królewskiej rodziny. Serial otrzymał dwa Złote Globy w 2016 roku w kategoriach najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka w serialu dramatycznym (Claire Foy). Scenarzystą serialu jest Peter Morgan, natomiast współproducentem wykonawczym oraz jednym z reżyserów jest Stephen Daldry.

The Crown ciekawostki

Z ciekawostek o serialu, warto wiedzieć, że serial The Crown jedną z najdroższych produkcji w historii telewizji. Natomiast co 2 sezony ma następować zmiana obsady serialu, tak aby starzejących się bohaterów (w serialu) grali też odpowiednio starsi aktorzy.


The Crown sezon 1

Pierwsza sezon serialu obejmuje wydarzenia z życia Elżbiety z lat 1947–1956. Młodziutka wtedy Elżbieta wstępuje na tron. Co więcej musi się nauczyć godzić ze sobą sprawy polityki oraz życie prywatne. Co nie jest łatwe szczególnie w królewskiej rodzinie. W sezonie pierwszym, w poszczególnych odcinkach zobaczymy: ślub Elżbiety z Filipem, powrót Winstona Churchilla na urząd premiera Wielkiej Brytanii po długiej przerwie, śmierć królowej Marii, uroczystą koronację Elżbiety, zaostrzenie się konfliktu premiera Edena z pułkownikiem Naserem, co jest wstępem do kryzysu sueskiego.

Zobacz także:  5 okien z widokiem na Szanghaj - Tash Aw

Sezon 1 serialu miał premierę w 2016 roku.


The Crown sezon 2

Drugi sezon serialu obejmuje wydarzenia z życia królowej Elżbiety z lat 1957–1964. W tym sezonie królowa Elżbieta usiłuje odnaleźć się w nowej epoce, walcząc o monarchię oraz swoje małżeństwo z Filipem. W tym sezonie: Królowa Elżbieta odkrywa romans męża z rosyjską baletnicą Galiną Ułanową; Elżbieta zaprasza do restauracji Johna i Jackie Kennedy do Pałacu Buckingham na kolację; następuje chaos w parlamencie Wielkiej Brytanii.

Sezon 2 serialu, miał premierę w 2017 roku.


The Crown sezon 3

Trzeci sezon obejmuje wydarzenia z życia Królowej Elżbiety i rodziny królewskiej z lat 1964−1977. Na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku, rodzina królewska Wielkiej Brytanii zmaga się z licznymi konfliktami oraz zdradami, starając się przy tym podtrzymać tradycje w obliczu zmieniającego się świata. W sezonie 3 serialu The Crown: księżniczka Małgorzata oraz jej mąż -Tony wyruszyli w trasę po Stanach Zjednoczonych; nastąpiła katastrofa w Aberfan (1966 rok); księżniczka Alicja (matka Filipa), zostaje przywieziona z klasztoru w Atenach ( z powodu niedawnego zamachu stanu w Grecji) do Pałacu Buckingham, pomimo sprzeciwu Filipa. Poza tym, 8 odcinek sezonu 3 opowiada o początkach trójkąta miłosnego między księciem Karolem, Andrew Parkerem Bowles oraz Kamilą Shand. 

Sezon 3 serialu Crown miał premierę w 2019 roku.


The Crown sezon 4 

Czwarty sezon serialu The Crown obejmuje wydarzenia z życia Królowej Elżbiety z lat 1972−1990. W zwiastunie sezonu 4 pojawia się również postać Diany. Dianę zobaczymy po raz pierwszy podczas spotkania Karola i Diany, następnie przez kolejne lata aż do 1981 roku podczas ślubu w swojej sukni ślubnej. Oczywiście suknia w rzeczywistości jest dokładną repliką oryginału. Wiadomo również, że w sezonie 4 pojawi się postać ” Żelaznej Damy” – Margaret Thatcher, w którą się wcieli Gillian Anderson ( Z Archiwum X). W 4 sezonie serialu pojawia się również po raz pierwszy Książę Wiliam oraz Książę Harry.

Zobacz także:  "And Just Like That...", czyli "Sex w wielkim mieście" wiele lat później... na HBO GO

Ponieważ wszystkie produkcje filmowe oraz telewizyjne wstrzymano w marcu 2020 roku, ze względu na epidemię koronawirusa, w 2020 ukończono jedynie zdjęcia do 4 sezonu.


The Crown 4 – recenzja

Po trzech wieczorach spędzonych z serialem The Crown sezon 4 mogę przedstawić Wam swoją opinię tego sezonu. Zdecydowanie sezon 4 The Crown mogę nazwać najlepszym z sezonów. Genialna gra aktorów, w tym Gillian Anderson wcielającą się w postać Margaret Thatcher doskonale zabierają nas w podróż po królewskim świecie Wielkiej Brytanii. Na uwagę zasługuje również postać Diany, w którą wcieliła się aktorka Emma Corrin, którą widzimy na ekranie przez kolejnych 10 odcinków sezonu.

Pojawiają się opinie, że wystarczy obejrzeć 4 sezon, żeby wiedzieć co działo się wcześniej w serialu. Nie mogę się zgodzić z ta opinią. Wcześniejsze sezony pokazują przekrój historii Imperium Wielkiej Brytanii oraz trudne relacje pomiędzy członkami Windsorów. Sezon 4 jest kontynuacją, więc ciężko „poczuć ten klimat” bez obejrzenia wcześniejszych sezonów.

Jedynym minusem 4 sezonu jest fakt, że skończył się on za wcześnie, jakby w połowie akcji. Czy i Wy macie takie odczucia?


Podsumowując, miłośnicy serialu The Crown z niecierpliwością wyczekiwali premiery 15 listopada 2020 na platformie Netflix, zważywszy, że listopadowe wieczory aż proszą się o nieco rozrywki z Netfliksa.

Zapraszam również do mojego wpisu o Czarnobylu – reaktorze strachu, w którym również piszę o serialu Czarnobyl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.