Skip to content
Menu
travel-books-life.pl
  • Strona główna
  • O mnie
  • Polecam
  • Airbnb
  • Content marketing
travel-books-life.pl
Wielkanoc 2021

Wielkanoc 2021 – tradycje wielkanocne, które warto znać

Posted on 30 marca 2021
Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

  • 1 Wielkanoc 2021
  • 2 Wielkanocny zajączek
  • 3 Przygotowania do Wielkanocy
  • 4 Niedziela Palmowa
  • 5 Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę
  • 6 Świąteczne śniadanie
  • 7 Śmigus Dungus, Lany Poniedziałek
  • 8 „Co kraj, to obyczaj”, czyli Wielkanocne ciekawostki ze świata
    • 8.1 Może Cię zainteresować :

Wielkanoc 2021

Wielkanoc to bardzo ważne święto dla katolików na całym świecie, nawiązujące do ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa.  Zgodnie z tradycją tuż przed Wielkanocą obchodzi się Wielki Tydzień, w którym to najważniejsze dni to: czwartek, piątek, sobota oraz niedziela. Według Biblii Jezus Chrystus zmartwychwstał nocą, dlatego też nawiązanie i podkreślenie tej pory dnia w nazwie święta – „Wielkiej Nocy”.

Pasja

Przygotowaniom do obchodów świąt Wielkiej Nocy, zawsze towarzyszy radość z powodu budzenia się przyrody do życia. Dlatego też, wiosenne porządki, sianie rzeżuchy, wprowadzanie wiosennych akcentów do wystroju domu, czy sadzenie żonkili w doniczkach, powodują, że czujemy przypływ świeżości oraz energii. Warto przypomnieć sobie zwyczaje i obrzędy wielkanocne, takie jak przygotowywanie święconki czy zabawy w lany poniedziałek. Jak będzie wyglądać Wielkanoc 2021?


Wielkanocny zajączek

Zanim przejdę do przygotowań do Wielkanoc 2021, słów kilka o wielkanocnym zajączku. Jest to symbol nowego życia i odradzającej się po zimie – ziemi. Co więcej, to również symbol płodności. Zwyczaj obdarowywania prezentami (szczególnie najmłodszych) przez wielkanocnego zajączka, przywędrował do naszego kraju z tradycji niemieckiej. To właśnie niemieccy cukiernicy, jako pierwsi w XIII wieku wprowadzili do wielkanocnego menu słodkie zajączki  z ciasta oraz z cukru.

Wielkanocny zajączek
Wielkanocny zajączek

Przygotowania do Wielkanocy

Jeśli wiosna, to i oczywiście wiosenne porządki. Dawniej, Słowianie wraz z nadejściem cieplejszych promieni słońca, „wyganiali” ze swych domostw: choroby, brud oraz… grzechy. Było to bardzo dosłowne oraz metaforyczne oczyszczenie przed narodzinami natury.

Wielkanocne pisanki
Wielkanocne pisanki i dekorowanie to zdecydowanie duża atrakcja dla dzieci
Wielkanocne pisanki

Obecnie bardzo ważnym elementem przygotowania do Wielkanocy jest malowanie pisanek. Co więcej, jest to bardzo lubiana przez dzieci czynność. Pisanki można dekorować: flamastrami, można farbować je w łupinach cebuli, farbami, oklejać włóczką czy zdobić naklejkami.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest to dzień, w którym Chrześcijanie idą do Kościoła, aby poświęcić palmy. Tradycja ta upamiętnia przejazd Jezusa przez Jerozolimę. Według wierzeń, poświęcona palma wielkanocna zapewnia szczęście oraz zdrowie całej rodziny, dlatego tak ważne jest, aby nie wyrzucać palm, aż do następnych świąt. Co więcej poświęcone palmy miały chronić domy przed kataklizmami oraz nieurodzajem przez cały rok. Palmami dekorowano domy, aby odganiały nieszczęścia.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Wielkanoc 2021
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcimy pokarm na Wielkanocny stół. Do przystrojonego koszyczka z bożymi darami wkładamy:

  • kiełbasę, która symbolizuje dostatek,
  • chrzan, w tradycji chrześcijańskiej oznacza pokonanie goryczy męki Chrystusa,
  • sól, zapewnia trwałość oraz chroni życie,
  • chleb, symbolizuje Chrystusa, czyli chleb życia,
  • wodę, która obmywa nas z grzechów,
  • wielkanocnego baranka- symbol Baranka Bożego, czyli Jezusa,
  • jajka, które symbolizują nowe życie, dostatek, szczęście i zdrowie

Tym poświęconym pokarmem dzielimy się w Wielką Niedzielę przy świątecznym śniadaniu.

Świąteczne śniadanie

Zanim zasiądziemy do stołu w Wielką Niedzielę, wiele rodzin wita ten dzień w kościele na mszy tzw. Rezurekcji. Tradycją mszy rezurekcyjnej jest również strzelanie z petard.  Hałasy petard symbolizują odgłosy pękających kamieni zasłaniających grób Jezusa, w czasie Jego zmartwychwstania.

Śniadanie wielkanocne to prawdziwa uczta, zazwyczaj rozpoczyna się od dzielenia jajkiem. Na świątecznym stole musi się obowiązkowo znaleźć żurek z jajkiem, biała kiełbasa oraz chrzan. W niektórych regionach podaje się barszcz biały z jajkiem lub zupę chrzanową z jajkiem oraz boczkiem.

Wielkanoc 2021

Dodatkowo na stole muszą się znaleźć potrawy mięsne, najlepiej samodzielnie przygotowane wędliny, jajka faszerowane oraz sałatki jarzynowe z majonezem. Na deser zazwyczaj serwowany jest piękny mazurek, babka wielkanocna oraz sernik.

Dzieci uwielbiają wówczas wojny na pisanki, czyli turlanie jajek lub stukanie się nimi, przegrywa ten, którego jajko pęknie najszybciej (oczywiście ugotowane).

Śmigus Dungus, Lany Poniedziałek

Po całym dniu biesiadowania za stołem (zazwyczaj), nadchodzi dzień odwiedzania rodziny. Wielki Poniedziałek upływa pod znakiem „Gość w domu. Bóg w dom”.

Jednak Wielki Poniedziałek dla najmłodszych, to głównie Śmigus-dyngus. Wielu przedszkolaków oraz starszych (nie tylko dzieci!) szykuje na ten dzień specjalną „broń”, czyli plastikowe pistolety na wodę.

Przyjęło się, że oblewanie wodą sprzyja płodności oraz zapobiega chorobom w całym roku. Jednak można przed tym uciec, ponieważ pozwala na to wielkanocna tradycja wykupywania się jajkami, w zamian za nieoblanie wodą. Wiąże się z tym słowo „dyngus”, wywodzące się z języka niemieckiego „dingen”, czyli „wykupywanie się”.

„Co kraj, to obyczaj”, czyli Wielkanocne ciekawostki ze świata

Wielkanoc 2021

W myśl powiedzenia „Co kraj, to obyczaj„, Wielkanoc w każdym kraju obchodzi się nieco inaczej, niż w Polsce. Każdy kraj ma swoją odrębną tradycję, i tak:

  • Rosja – nie obchodzi tu święta Wielkanocy, tylko Paschę. Pascha to bardzo ważne święto dla wiary prawosławnej. Jest to święto ruchome, podobnie jak nasza Wielkanoc, poprzedzone jest 40-dniowym postem. Obchodzona jest tu również Niedziela Palmowa. W Wielką Sobotę Rosjanie również święcą pokarm, a w nocy odprawiane jest długie nabożeństwo.
  • Niemcy – zdecydowanie nieodłącznym elementem Wielkiej Nocy u naszych zachodnich sąsiadów są pisanki oraz zajączek wielkanocny. To właśnie zajączek chowa czekoladowe jajka w domu oraz w ogrodzie.
  • Anglia – dzieci biorą udział w tak zwanym: „egg hunt”. Wielkanocny zajączek podobnie jak w Niemczech,  ukrywa w domu oraz w ogrodzie czekoladowe jajka. W Niedzielę Wielkanocną w Anglii je się tzw. „hot cross buns”, czyli bułeczki wielkanocne, natomiast na obiad świąteczny przygotowuje się jagnięcinę.
  • Irlandia – w Wielką Sobotę odbywa się tzw. „pogrzeb śledzia”. Polega to na tym, że podczas miejskiego pochodu, na czele którego stoi rzeźnik, wiesza się śledzia na kiju. Natomiast Irlandczycy manifestując swoje zmęczenie postem, symbolicznie biją śledzia kijami. Następnie wyrzucają go do rzeki, a na jego miejsce trafia udziec barana.
  • USA – w Wielkanoc kobiety w USA zakładają na głowę pięknie zdobione kapelusze. Na kapeluszach znajdują się ozdoby związane ze Świętami Wielkanocnymi, np.: zajączki, kurczaki oraz pisanki. Dodatkowo organizowany jest również konkurs na najbarwniejszy kapelusz.
  • Armenia – jednym z wielkanocnych tradycji w Armenii, jest wypiekanie chlebka, nazywanego „cheorek”. Ormianie wierzą, że gdy Maryja stała pod krzyżem Jezusa Chrystusa, miała ze sobą właśnie ten chleb, który został zabarwiony na czerwono jego krwią.

Wielkanoc 2021 już niebawem, dlatego czas najwyższy zacząć przygotowania, nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne (jeśli jeszcze się za nie nie zabraliście) do tego ważnego oraz pięknego wiosennego Święta!

Please follow and like us:
error
fb-share-icon
Tweet
fb-share-icon

Może Cię zainteresować :

  • JelonkaJelonka, czyli Jelenia Góra jakiej nie znacie
  • SłużącaSłużąca, Stażystka, Obserwatorka i Oczy Wilka - czyli książki na długie wieczory

6 thoughts on “Wielkanoc 2021 – tradycje wielkanocne, które warto znać”

  1. Irena-Hooltaye w podrozy pisze:
    31 marca 2021 o 15:35

    Wszystkie tradycje znam i obchodziłam je w rodzinnym domu.
    Ważne, aby przekazywać je dzieciom i kultywować tradycje.
    W Niemczech, gdzie teraz jestem, najważniejszy jest Wielki Piątek i jest to dzień wolny.
    Pisanek i zajączków wisi już mnóstwo w ogrodach i na drzwiach. Niemcy lubią dekorować domy.
    W Polsce bardzo pięknie obchodzi się Wielkanoc 🙂

    Odpowiedz
  2. Candy Pandas pisze:
    1 kwietnia 2021 o 20:47

    Jesteśmy z wielkopolski i myślałyśmy, że wszyscy w Polsce dostają prezent na zajączka a jak się jakiś czas temu dowiedziałyśmy, że mnóstwo osób nigdy nie obchodziło w domu tej tradycji 😉

    Odpowiedz
  3. Rudoróż pisze:
    3 kwietnia 2021 o 11:50

    Tradycje są super i trzeba je pielęgnować. Ostatnio wyszukiwałam ciekawostek i zapomnianych tradycji z moich okolic i okazało się, że bardzo mało wiem na ten temat, niestety. Fajny wpis i ważny temat.

    Spokojnych świąt !

    Odpowiedz
  4. Bookiecik pisze:
    3 kwietnia 2021 o 17:39

    Biedny, irlandzki śledź 😉 Już chyba nigdy nie spojrzę na śledzie tym samym okiem 😉

    Odpowiedz
  5. Gosia z polkanamalcie.pl pisze:
    5 kwietnia 2021 o 11:52

    Uwielbiam nasze piękne polskie tradycje świąteczne 🙂 Wpis bardzo fajny, przeczytałam z ciekawością!

    Odpowiedz
    1. Magda pisze:
      5 kwietnia 2021 o 12:03

      Oj tak, zdecydowanie warto kultywować nasze polskie zwyczaje i tradycje!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
  • Fakty kaliskie, kalisz, kaliskieFakty kaliskie i inne ciekawostki o Kaliszu
  • Park Mużakowski, Bad Musau, Saksonia, Muskauer ParkPark Mużakowski
  • Wielkanoc 2021Wielkanoc 2021 – tradycje wielkanocne, które warto znać
  • Rośliny leczniczeRośliny nas ocalą!
  • Zero Waste co to, Zero WasteZero Waste co to? Nowy styl życia czy chwilowa moda?

Kategorie

Follow my blog with Bloglovin
©2021 travel-books-life.pl | WordPress Theme by Superbthemes.com
Strona travel-books-life.pl używa plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na ich użycie. Ustawienia CookiesAkceptuj
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT