Zakrzówek Kraków

Zakrzówek Kraków – „mała Chorwacja” w Krakowie

Czas czytania: 3 minuty

Zalew Zakrzówek – nazywany również „małą Chorwacją” to sztuczny akwen wodny w Krakowie na Zakrzówku. Powstał on w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu. Zalew Zakrzówek składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Do 2019 roku brzegi Zalewu Zakrzówek w Krakowie stanowiły jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian i okolicznych mieszkańców oraz turystów (jak ja). Od jakiegoś czasu kąpiel w zalewie jest zabroniona z powodu wielu utonięć. Za nieprzestrzeganie zakazu kąpieli wiąże się ciemna strona tego miejsca. Siatka ochronna, ostrzegająca przed niebezpiecznymi miejscami, jest ciągle niszczona. Przez ostatnie lata zginęło tu sporo osób – część z nich przypadkowo, natomiast część w wyniku samobójstwa.

Warto wiedzieć, że w czasie II Wojny Światowej, teren był wykorzystywany jako kamieniołom Zakrzówek Kraków. Natomiast od września 1940 r. do października 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła.

Zakrzówek nurkowanie 

Zalew Zakrzówek w Krakowie udostępniony był do nurkowania do 14 lipca 2019. Wcześniej w nieodpłatne użyczenie otrzymało go Centrum Nurkowe Kraken które od 1999 roku prowadziło na nim bazę nurkową. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7–31 metrów. Obejmują one m.in. samochód Polski Fiat 125 p, autobus, łodzie i inne. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca pracującego tu Karola Wojtyłę.

Maksymalna głębokość zalewu Zakrzówek wynosi 32 m. Widzialność pod wodą potrafi sięgać do 15 metrów. Natomiast przy dnie pod koniec lata szczególnie tworzy się warstwa mało przejrzystego osadu. Warto wiedzieć, ze Zakrzówek dzięki wapiennym ścianom otaczającym Zalew oraz dobrej przejrzystości stanowiło jedno z najatrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce.

Baza nurkowa działała do 14 lipca 2019 roku, wtedy to Zakrzówek został przejęty przez właściciela – miasto Kraków, które rozpocznie na tym terenie budowę ogólnodostępnego parku.

Zobacz także:  Tanie podróżowanie

Miejsce to urzekło mnie podczas mojej ostatniej wizyty w Krakowie. Wtedy jeszcze nieświadomie byłam tam pod koniec czerwca, czyli praktycznie tuż przed zamknięciem tego pięknego miejsca. A czym mnie ono urzekło?

Zapewne wiecie, lub jeszcze nie, że jestem od 10 lat zakochana w Chorwacji. Pierwsze spojrzenie na Zalew w Zakrzówku spowodowało, że poczułam się jakbym właśnie tam się znalazła. Kolor wody, skały dookoła tylko zakaz kąpieli z wiadomych powodów.

Spójrzcie sami i oceńcie, zapraszam na krótką fotorelację ze spaceru w 2019 roku:

Zalew Zakrzówek Kraków

Skałki Twardowskiego - Zakrzówek
Skałki Twardowskiego – Zakrzówek

Skałki Twardowskiego

Skałki Twardowskiego znajdują się w odległości około 3 kilometrów od centrum Krakowa, pomiędzy ulicami Tyniecką, Norymberską oraz Wyłom. Co więcej skałki wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Park ma powierzchnię około 34 ha i jest terenem rekreacyjnym.

Coś dla miłośników Legend 🙂

Nazwa Skałek Twardowskiego pochodzi od legendy, według której Pan Twardowski właśnie w tym miejscu miał prowadzić szkołę magii oraz czarnoksięstwa. Niestety pewnego dnia, jego laboratorium wybuchło i na jego miejscu powstały skałki. 

Zakrzówek Kraków
Zalew Zakrzówek Kraków w całej okazałości

Zakrzówek dojazd


Podsumowując, Zalew Zakrzówek w Krakowie zrobił na mnie dosyć spore wrażenie. Mam nadzieję, że po ponownym otwarciu terenu, przyroda nie ucierpi a stanie się ona bardziej bezpieczna dla miłośników odpoczynku na łonie przyrody.

Czy podobał Ci się post?

Wystaw artykułowi dobrą ocenę. 5 serduszek mile widziane 😀

Średnia ocena: / 5.

Jeszcze brak głosów. Bądź pierwszy i daj 5 serduszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *