przesilenie zimowe

Przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku

Czas czytania: 2 minuty

Przesilenie zimowe co ono oznacza i jaki ma na nas wpływ?

Koniec jesieni i zima to dla jednych to pora depresyjna a dla czas na odpoczynek i regenerację przed nadchodzącym Nowym…. Jedno jest pewne wszystkim zazwyczaj wtedy dokuczają brak światła oraz krótkie dni. Natomiast w dniu przesilenia zimowego zdecydowanie trudniej poradzić sobie z zimową nostalgią. Czym jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe


Przesilenie zimowe na półkuli północnej, nazywane również przesileniem grudniowym to moment, w którym Słońce w zenicie znajduje się w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej zwrotniku Koziorożca.

Przesilenie zimowe
Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia zimowego na półkuli północnej czyli tak zwane przesilenie grudniowe, źródło: Wikipedia

Warto wiedzieć, że przesilenie zimowe na naszej półkuli przypada na 21 lub 22 grudnia z racji długości roku słonecznego około 365 dni 5 godzin  i 49 minut oraz stosowania lat przestępnych. Natomiast na półkuli południowej przesilenie zimowe występuje, gdy na półkuli północnej mamy przesilenie letnie, czyli 20 lub 21 czerwca.

To właśnie podczas przesilenia zimowego mamy najkrótszy dzień w roku, czyli wschód słońca mamy około godziny 7 rano a jego zachód już około 15 godziny. A co za tym idzie dzień trwa niecałe 8 godzin, a przez pozostałą część dnia panuje noc. Natomiast kiedy my mamy najkrótszy dzień w roku, półkula południowa cieszy się najdłuższą dobą w roku.

Najkrótszy dzień w 2021 roku?

Najkrótszy dzień w 2021 roku wypada we wtorek 21 grudnia, jego długość będzie się wahała od 7 godzin oraz 13 minut w Łebie (na Pomorzu), aż do ponad 8 godzin w Zakopanem.

Przesilenie zimowe a wpływ na samopoczucie

Astronomiczna zima wpływa również na funkcjonowanie naszego organizmu. Odczuwamy wtedy zazwyczaj ogólne osłabienie, spadek chęci na uprawianie aktywności fizycznej. Poza tym jesteśmy ospali oraz częściej łapiemy infekcje, przez ogólne osłabienie naszego układu odpornościowego. Brak słońca wpływa niekorzystnie również na naszą psychikę, pojawia się wtedy wzmożone ryzyko wystąpienia depresji, poczucia smutku oraz niechęć do czegokolwiek. Powodem jest zdecydowanie mniejsze nasłonecznienie oraz witaminy D, które promieniowanie słoneczne nam skutecznie dostarcza.

Zobacz także:  Faworki (chrust), czyli moje wypieki

Podczas przesilenia zimowego oraz całej zimy warto dostarczyć naszemu organizmowi dodatkową porcję nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów oraz witamin.

Kiedy koniec przesilenia zimowego?

Z przesileniem zimowym związanie jest zjawisko przesilenia wiosennego, które następuje podczas równonocy wiosennej, czyli zrównanie długości trwania dnia i nocy, które oznacza nadejście astronomicznej  wiosny 20 lub 21 marca.

Przesilenie zimowe wierzenia ludowe

Warto wiedzieć, że przesilenie zimowe w większości społeczeństw półkuli północnej było doskonałą okazją do świętowania tzw. „odradzania się Słońca”. Już w starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia. W Persji świętowano narodziny Mitry – bóstwa Słońca, wśród ludów germańskich – Jul, natomiast u Słowian – Święto Godowe. Co więcej na początku naszej ery przesilenie zimowe wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Stąd też data Święta katolickiego Bożego Narodzenia, które wyparło tradycyjne wierzenia.


Na zakończenie polecam również artykuł o Pełni księżyca 2021 i 2022 i jej wpływie na nasze życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.