Ted Bundy

Ted Bundy- historia najsłynniejszego mordercy świata

Czas czytania: 5 minuty

Ostatnio przeczytałam książkę „Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata” Ann Rule i nie ukrywam, że postać Teda Bund’yego wstrząsnęła mną dogłębnie.  Kim był Ted Bundy zanim został mordercą? Kim były ofiary tego seryjnego mordercy? Jak wyglądały ucieczki Bund’yego i jego ostateczna egzekucja?

Na te pytania znajdziecie odpowiedź w pponiższym wpisie oraz w wyżej wymienionej książce i serialu dokumentalnym Netflix „Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes”.

Kim był Ted Bundy?

Theodore Robert Cowell urodził się 24 listopada 1946 roku, na Florydzie w Burlington. Według amerykańskiej pisarki Ann Rule, która napisała popularną biografię zabójcy: „Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata”, przyszły morderca nigdy nie poznał swojego ojca. Chłopiec długo żył w przeświadczeniu, że matka -Eleanor Louise Cowell jest jego siostrą, dlatego też oddała go dziadkom. Pojawiły się także spekulacje, że Ted Bundy był poczęty podczas gwałtu Louise przez jej ojca. Ona jednak  upierała się, że ​​uwiódł i porzucił ją weteran wojenny.

Ted Bundy miał dosyć spokojne dzieciństwo u swoich dziadków. Młody Bundy mógł doświadczać przemocy fizycznej oraz psychicznej ze strony dziadka, pomimo zapewniania, że mieli oni ze sobą dosyć dobre relacje. Na późniejsze zachowanie Teda Bund’yego mogła wpłynąć także jakaś poważna trauma z dzieciństwa.  Nigdy już nie dowiemy się, co spowodowało tak silne zaburzenia psychiczne u przyszłego seryjnego zabójcy. Tak naprawdę, skutków zaburzeń możemy doszukiwać się w wielu etapach życia Teda.

Ted Bundy – trudne dzieciństwo

W 1950 roku Bundy wraz z matką przenieśli się do miejscowości Tacoma. Tam matka Eleanor Louise Cowell zabójcy poznała mężczyznę oraz wyszła za mąż. To właśnie wtedy Ted przyjął nazwisko ojczyma, Bundy. Od tej pory, Theodore Robert Bundy opiekował się 4 rodzeństwa, będących owocem małżeństwa matki z ojczymem. Ted Bundy był niezwykle zazdrosny o to, że jego matka ma nowego męża, jego rodzeństwo zna tożsamość ojca, natomiast on swojego ojca nigdy nie poznał. Co więcej, relacje pomiędzy Tedem, a jego nowym ojczymem były delikatnie mówiąc bardzo napięte. Gdy Ted dorastał, gardził intelektem ojczyma.

Zobacz także:  Joe Biden "Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA" - Recenzja

Pomimo, iż Ted Bundy był dobrym uczniem, był także bardzo nieśmiały. Dodatkowo nie potrafił nawiązywać kontaktów z rówieśnikami, którzy się także z niego śmiali. Dość szybko zaczął się fascynować seksem oraz przemocą, spędzając godziny w bibliotece i wertując książki o tematyce kryminalnej. Szczególnie pociągały go książki z podłożem seksualnym, opisem zwłok oraz sposobów zabójstw.

Ted Bundy zaczął szybko popełniać przestępstwa. Początkowo było to fałszowanie dokumentów i kradzieże. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że Ted Bundy zyska niebawem niechlubną popularność, niczym znany londyński Kuba Rozpruwacz.

 

  • Ted Bundy dokonał prawdopodobnie ponad 30 zabójstw młodych kobiet, na terenie 6 Stanów Ameryki Północnej. Osobiście przyznał się do popełnienia 36 morderstw! Jednak jaka jest ich ostateczna liczba, tego nie wie nikt!

  • Schwytanie poszukiwanego Teda było jedynie początkiem fascynacji, jaką Ameryka zaczęła go darzyć. Proces Teda Bund’yego był transmitowany przez telewizję, natomiast popularność, jaką zyskał, była nawet porównywana do odcinków popularnej telenoweli.

  • Ted Bundy stał się także bohaterem licznych książek, filmów dokumentalnych oraz fabularnych, a nawet piosenek.

  • Autorka książki Ann Rule korespondowała z Tedem Bundy. Z tej książki można odczytać jego dwie jakże od siebie różne twarze. Miłego oraz charyzmatycznego z jednej strony i żądnego krwi seryjnego mordercę z drugiej.

Ted Bundy – historia najkrwawszego seryjnego mordercy USA

Ted Bundy prawdopodobnie zaczął mordować w Waszyngtonie. Choć tak naprawdę kilka osób przypisuje mu zaginięcia różnych dziewczyn, już gdy Ted miał… 14 lat. Zanim nastąpiła egzekucja Bundy przyznał się, że pierwszy raz zamordował już w 1972 roku. Natomiast, jego pierwsze zabójstwa udowodniono dopiero w 1974 roku, gdy Bundy miał 27 lat. Często woził on swoje ofiary beżowym volkswagenem Garbus.

Bundy zabił bardzo dużo młodych kobiet. Jednak pierwsze ślady morderstwa wskazują na 18-letnią tancerkę, którą Ted wykorzystał seksualnie po zmordowaniu, ponieważ miał skłonności do nekrofilii. Dziewczyna przeżyła, jednak jej mózg doznał trwałych obrażeń, bo została zaatakowana prętem z łóżka, otrzymując mnóstwo ciosów w głowę. Była to jedna z kilku znanych policji kobiet, którym udało się przeżyć próbę zabójstwa przez Teda Bund’yego. Poniżej zdjęcia, kilka dat zabójstw i nazwisk pierwszych ofiar mordercy. Większość z kobiet było studentkami.

Ofiary Teda Bund’yego

  • Lynda Ann Healy (zginęła 1974 r.). Jej ciało znaleziono w górach, została pobita do nieprzytomności;
  • Donna Gail Manson (zginęła 1974 r.). Ted porwał ją oraz brutalnie zamordował. Zwłok niestety nigdy nie odnaleziono;
  • Susan Elaine Rancourt (zginęła 1974 r.) Susan wsiadła do Garbusa Teda i nigdy jej już nie widziano;
  • Roberta Kathleen Parks (zginęła 1974 r.) Roberta zaginęła na terenie jednego ze studenckich kampusów w stanie Oregon;
  • Georgeann Hawkins ( zginęła 1974 r.) Georgeann również została zwabiona przez Teda do garbusa, następnie Ted Bundy ją udusił;
  • Brenda Carol Ball (zginęła 1975 r.) Brenda była pierwszą ofiarą Teda, która nie była studentką.
Zobacz także:  Sprzątaczka - nowość Netflix 2021

14.07. 1974 r. Ted Bundy porwał Janice Ann Ott i Denise Marie Naslund, z plaży nad jeziorem Sammamish. Ślad po kobietach zaginął. Dopiero to wydarzenie zwróciło uwagę policji, która wówczas zaczęła łączyć ze sobą pewne okoliczności, fakty oraz wygląd ofiar. Ustalili oni jakim autem przemieszcza się seryjny morderca. Jego portret pamięciowy został upubliczniony w całym Seattle i pojawił się także w telewizji oraz w prasie. Pomimo, że wskazywano na Teda Bund’yego jako podejrzanego, nikt w to nie uwierzył. Tak porządny student prawa mógłby tak brutalnie…mordować? Jednak mógł!

Pierwsze ucieczki Bund’ego

Ted Bundy dopuszczał się kolejnych zbrodni, tym razem w stanach: Idaho -2 kobiety, Utah -6 kobiet oraz Kolorado 3 kobiety. Bardzo często nie tylko wykorzystywał seksualnie ofiary, ale także dopuszczał się nekrofilii. Wabił ofiary do garbusa, zazwyczaj prosząc o pomoc, podając się za osobę niepełnosprawną, poruszającą się o kulach inwalidzkich, ale także działał z zaskoczenia. Tożsamości wielu z tych kobiet nie udało się ustalić, ponieważ analiza DNA w tamtych czasach nie istniała. Natomiast Ted Bundy, aby zatrzeć ślady, sprzedał swojego volkswagena. Policja go jednak skonfiskowała i obecnie samochód stoi w Narodowym Muzeum Zbrodni i Kary, niedaleko Waszyngtonu.

Dochodzono kolejnych zbrodni Teda. W między czasie, Tedowi udało się otrzymać pozwolenie na korzystanie z biblioteki sądowej, ponieważ chciał się obronić sam. W Aspen, podczas przerwy pomiędzy przesłuchaniami, Bundy wyskoczył z okna oraz uciekł. Była to jego pierwsza ucieczka.

Ted Bundy błąkał się po górach, jednak, policjanci złapali go po kilku dniach. Następnie Bundy czekał na nowy proces i pragnął wolności. Wówczas podjął kolejną próbę ucieczki. Piłą do metalu, wyciął w suficie spawy w celi, w której przebywał. Odchudził się i następnie przecisnął przez otwór. Przedostał się on do składu naczelnika więzienia i uciekł przez jego mieszkanie. Kilkanaście godzin później dopiero okazało się, że Bundy uciekł. Był on już jednak kilka tysięcy kilometrów od celi, uciekając samolotem do innego stanu USA. Amerykański Kuba Rozpruwacz był znowu na wolności!

Zobacz także:  TOP 7 filmy świąteczne i seriale - Netflix komedie

Wyrok śmierci

Ted Bundy po ucieczce nie zaszył się w bezpiecznej przystani. Dotarł na Florydę i tam dopuścił się także kilku morderstw. Bundy nie mordował przez ponad dwa lata, odkąd uciekł z więzienia. Jednak, instynkt mordercy odezwał się w 1978 roku. Wówczas to Bundy brutalnie zamordował kilka kobiet, w tym Lisę Levy i Margaret Bowman z kampusu Chi Omega. Zamordował także kilka dzieci, najmłodsza z ofiar miała tylko 12 lat. Kilku kobietom udało się  na szczęście przeżyć, była to m.in. Cheryl Tomas, będącą ostatnią kobietą, która przeżyła napad przez Bund’yego. 15.02. 1978 r. Bundy został zidentyfikowany jako morderca i następnie został przewieziony do Tallahassee.

Przyznanie się do winy

Ted Bundy nie obronił się i nie obronili go liczni adwokaci, ponieważ dowody popełnionych morderstw były zbyt twarde. Bundy usłyszał wyrok śmierci za liczne morderstwa, których dopuszczał się przez lata na kobietach.

W oczekiwaniu na swój wyrok, Ted Bundy przebywał na Florydzie w Stanowym Więzieniu- najlepiej strzeżonym więzieniu, w którym znajdują są najniebezpieczniejsi kryminaliści. Ted Bundy finalnie przyznał się do zarzucanych mu zbrodni, opisując je z brutalnymi szczegółami. Co ciekawe, przyznał się również do tych zbrodni, o których policja nie miała zielonego pojęcia.

Śmierć Teda Bund’yego

Ted został stracony w więzieniu na Florydzie. Egzekucja Bund’yego odbyła się 24 stycznia 1989 roku o godzinie 7:06, przez posadzenie zabójcy na krześle elektrycznym. Bundy umarł, mając zaledwie 42 lata oraz (prawdopodobnie) 30 morderstw dokonanych na swoim „koncie”. Niestety, całkowita liczba morderstw Teda Bund’yego nigdy nie została odkryta!


Bibliografia:

Ann Rule: The Stranger Beside Me, Wydawnictwo Signet, 1999

Hugh Aynesworth, Stephen G Michaud: Ted Bundy. Rozmowy z mordercą, Wydawnictwo Bez Fikcji, Warszawa 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.