Zero Waste co to, Zero Waste

Zero Waste co to? Nowy styl życia czy chwilowa moda?

Czas czytania: 3 minuty

Zero Waste co to właściwie jest?

Obecnie naszą planetę zaśmiecają miliardy ton odpadów i śmieci. Wciąż ogromnym problemem pozostaje wielka ilość śmieci oraz problemy z recyklingiem w państwach rozwijających się. Dlatego wprowadzenie do naszej codzienności Zero Waste jest tak ważne. Zero Waste co to jest właściwie?

Jeszcze kilka lat temu próżno było szukać informacji  na temat Zero Waste. To podejście do życia lub właściwie styl życia pod nazwą Zero Waste zapoczątkowała Bea Johnson. Napisała ona swoją pierwszą książkę pod tytułem „Zero Waste Home”. Za granicą Polski pojęcie to istniało już dużo wcześniej, jednak dzięki Bei Johnson Zero Waste stało się stylem życia, który nabrał międzynarodowego rozgłosu. „Zero odpadów”, “Bez śmieci” czy “ Zero marnowania”?


Zero odpadów – Zero marnowania

Co najważniejsze, główna idea Zero Waste opiera się na stosowaniu zasad 5R (opcjonalnie 6R, którą bardziej preferuję):

  • refuse – odmawiaj
  • reduce – ograniczaj
  • reuse  – wykorzystaj ponownie
  • recycle– recyklinguj
  • rot – kompostuj
  • rethink – przemyśl

Po co Zero Waste?

Przede wszystkim, chcielibyśmy, żeby nasze dzieci ( te, których jeszcze nie mamy!) nie musiały moczyć stóp w śmieciach wypoczywając nad morzem lub oceanem. Co zatem możemy zrobić my oraz Wy, żeby być bardziej Zero Waste?

Do tych zasad 5 R dodałabym jeszcze jedną: RETHINK. Dlaczego?

Zobacz także:  Dušan "Duško" Popov - serbski James Bond

Zanim zdecydujemy się na zakup, czegokolwiek: od kosmetyku po odzież, musimy dokładnie przeanalizować, czy na pewno jest nam to potrzebne? Niestety ten proces czasami trwa nawet tydzień, a my wciąż zastanawiamy się czy:„chcemy to czy przydałoby się” a  może „właściwie to nie jest nam niezbędne do życia”? W większości przypadków dochodzimy do wniosku, że jednak nie jest nam to niezbędne do życia, skoro podjęcie decyzji trwa tak długo.


Zero Waste pomysły

Torba szmaciana

Jestem 100% przeciwniczką reklamówek! Delikatnie mówiąc „szlak mnie trafia” jak widzę reklamówkę. Dosłownie! Czy zdajecie sobie sprawę, kto zjada ten plastik, który w efekcie końcowym trafia do rzek oraz mórz z plastikowych śmieci? Nie kto inny, a zwierzęta: np. krowy czy ryby. A w efekcie końcowym MY!

Dlatego też, w sklepie nie bierzemy i nie kupujemy torebek jednorazówek W OGÓLE. Zawsze mamy ze sobą plecak lub szmacianą torbę na zakupy, do którego/której możemy włożyć zakupy. Dbajmy o ten nawyk!

Kupujemy tylko tyle, ile zjemy

Myślę, że jest to super ważne! Minimalizacja zużywania toreb i opakowań plastikowych w moim otoczeniu nie będzie miała sensu, jeśli będziemy wyrzucać ponad połowę zawartości lodówki? Warto nauczyć się, planować zakupy oraz przygotowywać posiłki żeby wszystko lub praktycznie wszytko zjeść. Z doświadczenia wiem, że jest to proces ciągły i długotrwały. Ale co najważniejsze przynosi namacalne efekty. Mniej śmieci, mniej marnowania jedzenia i więcej oszczędności w skarbonce.

Potwierdzenie płatności?

Czy rzeczywiście potwierdzenie płatności kartą jest nam / Ci rzeczywiście potrzebne, oprócz paragonu? Często gdy płacimy kartą, kasjerzy pytają, czy drukować potwierdzenie. Ja zawsze odmawiam, jeśli nie potrzebuję. A najczęściej ani ja ani mój mąż takiego potwierdzenia nie potrzebujemy. Wydruk i tak ląduje w koszu. Zresztą, paragon nie jest jedynym dowodem zakupu. Obecnie w świetle prawa dowodem zakupu jest również świadek zakupów oraz wyciąg z konta, oczywiście przy płatności kartą.

Zobacz także:  Joe Biden "Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA" - Recenzja

Kompostownik

Nieocenionym przy stylu życia Zero Waste jest kompostownik. Odpadki spożywcze, których nie da się już w żaden sposób wykorzystać, zawsze trafiają do kompostownika. Powstaje z nich biohumus, który doskonale nawozi kwiatki i inne rośliny domowe. Co ciekawe, szczególnie dla osób bez działki, obecnie na rynku mamy możliwość zakupu kompostownika do mieszkania. Niestety nie mam porównania więc, nie mogę nic na ten temat napisać.

Papier toaletowy – tylko na sztuki

Być może zostanę za to skrytykowana, ale unikam kupowania papieru paczkowanego po 8 i więcej rolek. Dlaczego? Przez folię oczywiście. Na szczęście coraz więcej sklepów sprzedaje rolki pojedynczo. Dostępne one są luzem na sztuki, w papierowej obwolucie, którą potem zawożę do rodziców na rozpałkę.

Stop – drukowany bilet

Niezależnie od tego, czy podróżujemy pociągiem, samolotem czy autobusem, możemy mieć przy sobie wyłącznie elektroniczny bilet. Co więcej, całkiem sporo polskich miast objęto już aplikacją MoBilet, która zastępuje biletomaty, okienka kasowe na dworcu czy parkomaty.


Ku przestrodze

Między Hawajami a Kalifornią, w  północnej części Oceanu Spokojnego zlokalizowano prawie 3,5 mln ton plastiku! Wielka Pacyficzna Plama Śmieci prawie w 90% składa się z plastiku, który pod wpływem słońca rozpada się z kolei na mikroplastik, który miesza się z wodą i finalnie tworzy gęstą zawiesinę. Naukowcy nazwali to plastisferą. Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci odkrył żeglarz i oceanograf Charles J. Moore w 1997 roku. Wielkość tej wielkiej plamy plastiku sięga obszar od 700 tys. do nawet 3,4 mln km2. Niestety duża ilość plastikowych odpadów pływa u wybrzeży Azji Południowej oraz Południowo-Wschodniej. Co więcej, plastikowe śmieci występują także w wodach Morza Bałtyckiego.


Podsumowując, oczywiście powyższe propozycje to tylko kilka nielicznych pomysłów na Zero Waste. My stopniowo wprowadzamy je w życie, jednak te zasady udało nam się w 100% wprowadzić i weszło nam to już w nawyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.